Zapraszamy na wersnisaż wystawy „Ocalałe”

Kolekcja malarstwa, rysunku, rzeźby ze zbiorów ŻIH

30 października 2014 – 31 marca 2015

Wystawa OCALAŁE. Kolekcja ŻIH ukaże fenomen polsko-żydowskiej kultury i sztuki od końca XIX do połowy XX wieku. Złożą się na nią prace twórców o znakomitym warsztacie artystycznym, kształcących się w szkołach rzemiosła artystycznego i akademiach sztuk pięknych Europy, którzy stracili życie w gettach Warszawy, Lwowa, Krakowa, Białegostoku i Łodzi, w niemieckich obozach zagłady w Treblince, Auschwitz, Bełżcu.

Zbierane na terenie całego kraju od roku 1944, ocalone od zniszczenia dzieła są bardzo ważnym dokumentem i świadectwem historii polskich Żydów. Stanowią one trzon kolekcji malarstwa, grafiki i rzeźby znajdującej się w zbiorach Muzeum ŻIH. Dzięki jej stałemu uzupełnianiu Instytut zgromadził prace najważniejszych artystów żydowskiego pochodzenia, niejednokrotnie jest to jedyny pozostały po nich ślad, jedyna pamiątka. Na wystawie zaprezentujemy dzieła blisko pięćdziesięciu autorów, ukazujące bogactwo żydowsko-polskiego życia artystycznego przedwojennej Warszawy i wielu innych miast II Rzeczypospolitej. Znajdą się na niej także prace powstałe w gettach w czasie niemieckiej okupacji.

This website uses cookies to collect statistical data. If you do not accept it, please disable cookies in your web browser. I understand