Homepage text  78b7740

Kierunek zwiedzania

By Teresa Teresa Śmiechowska

Żydowski Instytut Historyczny posiada przejmujący dokument pochodzący ze zbiorów Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego – testament trzydziestopięcioletniej Geli Seksztajn z 1 sierpnia 1942 roku. Artystka, „stojąc na granicy życia i śmierci, będąc przekonana, że raczej zginie niż będzie żyła“, żegna się z przyjacółmi i swoimi pracami plastycznymi. „Dziesięć lat pracy – zbierałam, darłam i znowu pracowałam. Przygotowywałam się do wystawy moich obrazów, a przede wszystkim do wystawienia portretów dziecka żydowskiego (...). Chciałabym, aby przetrwała pamięć o moich obrazach...“. Do głębi poruszający dokument jest świadectwem dojrzałego przekonania o artystycznym posłannictwie malarki żydowskiej.

 

Obrazy Geli przetrwały, ukryte w metalowym pudle w piwnicach szkoły Bera Borochowa na ul. Nowolipki 68, której dyrektorem był jej mąż. Ona sama wraz z mężem i maleńką córeczką Margolit, tak jak przeczuła, zginęła w getcie warszawskim.

Spełniając niejako testament Geli prezentujemy jej prace w samym centrum sali wystawienniczej ocalałego z wojny budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego. Spełniamy jej życzenie wystawiając portrety dzieci rysowane ołówkiem, kredką, węglem, notowane w pośpiechu, szybką oszczędną kreską.

This website uses cookies to collect statistical data. If you do not accept it, please disable cookies in your web browser. I understand