„Świat utracony. Fotografie Żydów polskich” – wystawa w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku
Fotografie ukazują duże miasta i miasteczka, w których często większość mieszkańców stanowili Żydzi. W tych często tradycyjnych społecznościach przetrwały pieczołowicie pielęgnowane, niezmienne od wieków formy życia. Zapraszamy do odwiedzania wystawy „Świat utracony. Fotografie Żydów polskich” w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Wernisaż odbędzie się 1 września o 18:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 20 listopada.
31.08.2021_event_plock.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Zdjęcia przedstawiają również Żydów zasymilowanych, wychowanych w polskich szkołach, silnie związanych z polską historią, kulturą i językiem. Na zdjęciach pojawiają się w towarzystwie swoich nie-żydowskich przyjaciół, kolegów, współpracowników. Mieszkając w Polsce i dla niej pracując, mając świadomość więzi z własnym narodem i jego losem, często żyli na granicy dwóch światów.

 

Wystawa z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie prezentuje życie Polek i Polaków pochodzenia żydowskiego przed wybuchem II wojny światowej.

Podzielona jest na trzy działy: „Życie codzienne i praca”, „Wiara i życie”, „Kultura i nauka”. Na fotografiach znajdziemy znanych pisarzy i mniej znane szwaczki; ludzi modlących się, robiących zakupy na targu, szczęśliwie spędzających czas na plaży; dzieci, osoby w kwiecie wieku, staruszki o szlachetnych wyrazach twarzy. – Można spojrzeć im w oczy, zajrzeć do ich mieszkań, obserwować przy pracy, zobaczyć, jak przeżywają radości i troski . Jest to obraz uchwycony na krótko przed Zagładą – zaznaczają pracownicy ŻIH.

 

Wystawę w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku będzie można oglądać do 20 listopada br.

Dzień: 01.09.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku