Judaika

Judaika

Dziesiątki eksponatów z XVIII i XIX wieku. Przedmioty związane z żydowskim obrządkiem religijnym, obrazy, rzeźby i grafiki wybitnych artystów świeckich z całej Europy.

Informacje o możliwości zwiedzania
udziela
Katarzyna Kozłowska
e-mail
katarzyna.kozlowska@jhi.pl
tel.
+48 22 827 92 21
Godziny otwarcia
pn.-pt. i nd.
10:00-18:00

Dorobek artystyczny Żydów polskich to zarówno przedmioty związane z ich obrządkiem religijnym, jak i obrazy, rzeźby i grafiki wybitnych artystów świeckich z całej Europy. Znaczącą część zbiorów sztuki sakralnej ŻIH-u stanowi spuścizna Żydów greckich, zamordowanych w ośrodkach zagłady w Auschwitz i na Majdanku. Odnalezione po II wojnie światowej w podziemiach kilku zamków na Dolnym Śląsku (gdzie zgromadzili je Niemcy), dzieła rzemiosła artystycznego zostały przekazane do Instytutu przez Ministerstwo Kultury. Na wystawie znajdziemy zarówno przedmioty używane w domu, jak i w synagodze, na co dzień i od święta, obiekty reprezentatywne dla sztuki i zdobnictwa Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich. Większość eksponatów pochodzi z XVIII i XIX wieku.

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem