
Archiwum
-
Archiwum
Fragmenty rękopisu komentarza Izraela z Zamościa do „Kuzari” w zbiorach ŻIH
Komentarz do drugiej części „Kuzari” oraz tom pierwszy zakupiony niegdyś przez Seeligmanna tworzą trzon zbiorów specjalnych Żydowskiego Instytutu Historycznego.
-
Archiwum
Defekty, ubytki, destrukty — identyfikacja zniszczonych starych druków
W kolekcjach starych książek trafiają się druki uszkodzone, zachowane tylko we fragmentach. Najczęściej brakuje kart tytułowych oraz kart końcowych – a więc tych fragmentów, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. A to właśnie tam umieszcza się informacje dotyczące autora, tytułu dzieła, miejsca i roku wydania oraz oficyny drukarskiej. Identyfikacja takich druków jest mocno utrudniona, a w przypadku dzieł mających wiele wydań i przedruków – wręcz niemożliwa.
-
Wydarzenia
Uroczystość wręczenia Nagrody PEN Clubu zespołowi edytorskiemu Archiwum Ringelbluma
-
Archiwum
Początek cyfryzacji taśm filmowych ze zbiorów ŻIH
Od roku Żydowski Instytut Historyczny prowadzi prace nad uporządkowaniem, zabezpieczeniem i cyfryzacją zbiorów filmowych. W kolekcji instytutu znajdują się setki taśm VHS i płyt DVD z filmami o tematyce żydowskiej. W zbiorze znalazły się filmy dokumentalne i fabularne, programy telewizyjne i zapisy amatorskie.
2014
-
Archiwum
Archiwum Ringelbluma
Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma, wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa, jest unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów polskich.
-
Historia
Spuścizna Artura Eisenbacha
W Archiwum ŻIH-u zakończyły się prace nad uporządkowaniem spuścizny profesora Artura Eisenbacha.