70-lecie Instytutu
-
70-lecie Instytutu
Jubileuszowe wydanie „Kwartalnika Historii Żydów”
Z okazji siedemdziesięciolecia powstania ŻIH ukazało się wydanie jubileuszowe Biuletynu Żydowskiego Instytutu Historycznego/Kwartalnika Historii Żydów, w którym znalazł się wybór artykułów z lat 1950–2017.
-
70-lecie Instytutu
Sesja naukowa „70 lat Żydowskiego Instytutu Historycznego”
-
Historia
Postanowiliśmy uczynić wszystko, żeby zachować Instytut przy życiu…
Instytut, choć z uszczuplonymi zbiorami, jednak przetrwał wydarzenia marca’68, mimo że jego trwanie w tak dramatycznych warunkach nie dla wszystkich Żydów było oczywiste i sensowne. Za granicą podnosiły się głosy wzywające do bojkotu ŻIH. Marzec na pewno go zmienił: jego związki ze społecznością żydowską, której przedtem był częścią, stawały się z czasem coraz bardziej złożone. Także Zagłada, jako oczywisty i pierwszoplanowy przedmiot badań, straciła swoje znaczenie...
-
70-lecie Instytutu
Na krawędzi
Marzec ‘68 był katastrofą dla społeczności żydowskiej. Również ŻIH znalazł się na krawędzi — z jednej strony groziła mu likwidacja ze strony władz, którym sekundowali niektórzy członkowie Polskiej Akademii Nauk, z drugiej, brak personelu, jako że w wyniku nagonki marcowej wyjechała część pracowników Instytutu.
2017
-
Publikacje ŻIH
Instytut. 70 lat historii ŻIH w dokumentach źródłowych
Jubileuszowa publikacja Żydowskiego Instytutu Historycznego.
-
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć, zakopaliśmy w ziemi”
W połowie listopada 2017 r. w ŻIH planowane jest otwarcie wystawy stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć, zakopaliśmy w ziemi” na temat grupy „Oneg Szabat” i Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Otwarcie wystawy odbędzie się w ramach programu Oneg Szabat, a także obchodów 70-lecia powstania Żydowskiego Instytutu Historycznego.
-
Ogłoszenia
Nowa Rada Programowa ŻIH