Od „Metaforologii” do „Słów niewinnych”. Nachman Blumental między filologią polską a jidyszową

Zapraszamy na seminarium naukowe.

Wide blumental

Z dorobku Nachmana Blumentala, literaturoznawcy, etnografa i badacza Zagłady, a w latach 40. dyrektora ŻIH, najlepiej znana jest jego pozornie niepozorna publikacja „Słowa niewinne” (1947, wyd. CŻKH). Książeczka ta, poświęcona językowi niemieckiemu czasów wojny i okupacji, ukazała się w tym samym roku co „Lingua Terii Imperii” Victora Klemperera.

Podczas seminarium przyjrzymy się „Słowom niewinnym” w odniesieniu do przedwojennego dorobku Blumentala, szczególnie w kontekście jego projektu stworzenia metaforologii oraz postulatu pogłębionych badań nad opracowywanymi przez niego metaforami etnograficznymi.

Seminarium poprowadzi dr Karolina Szymaniak — jidyszystka, literaturoznawczyni, adiunkt w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prezentacja jest częścią projektu „Sploty i cięcia. Problemy jidyszowo-polskich kontaktów literackich i kulturowych od końca XIX w. do początków wieku XXI ” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Seminarium odbędzie się 8 maja 2018 r. o godz. 11.00 w sali w Błękitnym Wieżowcu, wejście od ul. Tłomackie.

Zapraszamy!Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem