74 lata temu poinformowano o odkryciu masowego grobu oficerów Wojska Polskiego w Katyniu

Wide full hd 10

11 kwietnia 2017 r. mijają 74 lata od dnia, w którym niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3.000 oficerów polskich” w Katyniu. Dwa dni później poinformowano o tym oficjalnie na konferencji w Berlinie, a dziś 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Ok. 250 tys. żołnierzy Wojska Polskiego trafiło jesienią 1939 r. do radzieckiej niewoli. Dla oficerów – wśród których znajdowało się wielu Żydów – w październiku 1939 r. utworzono dwa obozy – w Kozielsku i Starobielsku. NKWD pod kierownictwem Ławrientija Berii za zgodą Józefa Stalina uznało oficerów WP za wrogów władzy radzieckiej i skazało na śmierć poprzez rozstrzelanie, a ich groby znajdują się dziś w Lesie Katyńskim. 

Informację o odkryciu grobów polskich oficerów w Katyniu Niemcy postanowili wykorzystać propagandowo w czasie powstania w getcie warszawskim. 13 maja w stolicy rozplakatowano odezwę Ludwiga Fischera, gubernatora dystryktu warszawskiego, w której kłamliwie informowano jakoby za mordy oficerów WP w Katyniu odpowiadali Żydzi, a getto – jako komunistyczna baza – musiało zostać zniszczone.

Szacuje się, że w Lesie Katyńskim zamordowano ok. 22 tys. obywateli polskich. Ilu spośród nich było Żydami? Według historyka Mariana Fuksa, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego w latach 60. i 70. XX w., badając personalia oficerów i podoficerów znajdujących się na Liście Katyńskiej i Liście Starobielskiej można stwierdzić, że ok. 450 z nich było Żydami. Jedną z ofiar był naczelny rabin Wojska Polskiego Baruch Steinberg. Żydzi znajdować się mogą również wśród licznych nierozpoznanych zwłok w grobach katyńskich.

Jedną z zamordowanych w Katyniu osób był podporucznik Antoni Liliental, o którego historii więcej mogą Państwo przeczytać na naszej stronie.

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem