„Nowe Książki” recenzują „Miejsce po Wielkiej Synagodze”

Wide fullsizerender

Wydana rok temu nakładem Wydawnictwa ŻIH książka Jany Fuchs „Miejsce po Wielkiej Synagodze” doczekała się recenzji na łamach „Nowych Książek”. 

W recenzji autorstwa Tomasza Markiewicza czytamy m.in.:

„Jana Fuchs dokonała kolejnego przełomu, opisując jako Niemka (i w ogóle jako pierwsza historyczka) powojenne losy miejsca po Wielkiej Synagodze na Tłomackiem, wysadzonej 16 maja 1943 roku na rozkaz generała SS Jürgena Stroopa jako ostatki akord stłumionego przez Niemców żydowskiego powstania w warszawskim getcie. W 2012 roku autorka za opracowanie powojennych dziejów tego miejsca otrzymała Naukową Nagrodę Ambasadora RP w Niemczech dla najlepszej pracy magisterskiej o tematyce polskiej. […]”

Dalej autor recenzji pisze: 

“Poza przybliżeniem po raz pierwszy powojennych dziejów parceli po Wielkiej Synagodze książka Jany Fuchs ma jeszcze ten istotny walor, że obala mit związany z tym miejscem. Straszący przez kilkanaście lat w panoramie miasta stalowy szkielet niedokończonego “złocistego wieżowca” symbolizował nieudolność ekonomiczną i organizacyjną panującego system, brak profesjonalizmu i chaos decyzyjny. Perypetie związane z tą inwestycją powodowały, że warszawiacy wierzyli w legend o rzekomej klątwie rabina rzuconej podczas wysadzania synagogi przez Niemców. […]” 

Z kolei w podsumowaniu czytamy:

“Książka niemieckiej historyczki wpisuje się w nurt przywracania pamięci o Wielkiej Synagodze, po której zostały zaledwie numerek do szatni, świecznik, fragment kamiennego filara z wnętrza i kilka fotografii. Na dzisiejszym „błękitnym wieżowcu” umieszczono tablicę Miejskiego Systemu Informacji ze wzmianką o synagodze po polsku i po angielsku. W samym wieżowcu przekazano ŻIH salę na wystawy, co podkreśliło związek tego miejsca z żydowską przeszłością, a na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich umieszczono makietę Wielkiej Synagogi. Wciąż jednak brak monografii historycznej tego niezwykłego budynku. Może napisze ją właśnie Jana Fuchs, która tak świetnie poradziła sobie z przedstawieniem powojennych dziejów miejsca po świątyni i starań nad jej upamiętnieniem. Na razie autorka zapowiada publikacje o kolejnych pustych przestrzeniach w centrum Warszawy”.

 

Lekturę książki oczywiście serdecznie polecamy i zachęcamy do zakupu w naszej Księgarni na Tłomackiem lub online.

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem