PARDES FESTIVAL – SPOTKANIA Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 16 do 21 sierpnia 2016 na wyjątkowe wydarzenie kulturalne, Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Patronem honorowym festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Marszałek Województwa Lubelskiego. Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem festiwalu.

Wide zapraszamy pardes 2016  002

Pardes Festival to znakomita okazja do zdobycia wiedzy o różnorodności etnicznej, religijnej, kulturowej i społecznej Polski w przeszłości i współcześnie. Formuła wydarzeń festiwalowych i przypisanych do nich otwartych dyskusji z prelegentami, artystami, ekspertami w obszarze wielokulturowości tworzy przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami, budując platformę dialogu międzykulturowego.

 

Uroczysta inauguracja festiwalu 16 sierpnia (wtorek), o godz. 17.00 w kazimierskiej synagodze. W programie inauguracji multimedialna prezentacja galerii Paradisus Iudaeorum na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W części drugiej koncert Nie wierzę piosence w wykonaniu wybitnej wokalistki Lory Szafran i zespołu Bogdana Hołowni. Lora Szafran zaśpiewa piosenki tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego. Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, partnerzy: Gmina Wyznaniowa Żydowska i Avir sp. z o.o. Wstęp wolny!

 

Pardes Festival oferuje bogaty, interdyscyplinarny program z wieloma prezentacjami multimedialnymi, koncertami, filmami, spacerami tematycznymi po kolekcjach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Atrakcją festiwalu jest warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

 

W trakcie Pardes Festival powracamy do mitycznego sztetla, ale tego roku podążamy także śladami tradycji i kultury żydowskiej wpisanej w historię i przestrzeń kilku miast: Lublina, Łodzi, Poznania i Leszna, i najmniejszego miasta w międzywojniu, czyli Nowogródka. W programie wyjątkowe prezentacje multimedialne, filmy i czas na refleksję nad wielokulturową przeszłością Polski. W programie lubelskim m.in. multimedialna prezentacja dr Magdaleny Bendowskiej w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki:

 

ŚRODA |17 sierpnia | godz. 10.00 | Nidpas be-Lublin (wydrukowano w Lublinie) – tajemnice żydowskich starych druków | prezentacja multimedialna |dr Magdalena Bendowska / Żydowski Instytut Historyczny Warszawa | KOKPiT | ul. Lubelska 12 | wstęp wolny |

 

17 sierpnia (środa) odbędzie się - już po raz kolejny - Popołudnie ze Śliwką. Koniec sierpnia pachnie w Kazimierzu śliwką! Fundacja Spichlerz Kultury chciałaby przywrócić śliwce należne jej miejsce wśród wielu innych atrakcji kazimierskich i uczynić spoiwem dawnych i dzisiejszych czasów. Śliwka w przedwojennym Kazimierzu Dolnym łączyła społeczność polską i żydowską. O śliwce pisał Tadeusz Pruszkowski: Mam wrażenie, że [Kazimierz] stanie się miastem figurującym w Bedekerze jako miasto wytwarzające obrazy i śliwki, podobnie jak Bruksela - koronki, a Łódź towary łokciowe".

 

18 sierpnia (czwartek) organizatorzy zapraszają na prezentację albumu Świat utracony. Fotografie. Żydzi polscy 1918-1939. Współwydawcą albumu jest Żydowski Instytut Historyczny.

 

„Ta piękna i doskonale opracowana merytorycznie książka ożywia utracony świat, a połączenie archiwalnych zdjęć z nowatorskim ujęciem tematu czyni z niej fundamentalną lekturę dla wszystkich tych, których interesuje życie Żydów w międzywojennej Polsce. (tekst Anton Polonsky, emeritus professor of Holocaust Studies, Brandeis University, główny historyk Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; czwarta strona albumu)

 

CZWARTEK| 18 sierpnia |godz. 17.00 Miasto, miasteczko, wieś | prezentacja albumu wydawnictwa Żydowskiego Instytutu Historycznego i Boni Libri Świat utracony. Fotografie. Żydzi polscy 1918–1939| Leszek Dulik / wydawnictwo Boni Libri Lublin | prof. Konrad Zieliński / UMSC Lublin | Dom Architekta SARP | Rynek 20 |wstęp wolny |

 

Program festiwalowy oferuje spotkania poświęcone historii Kazimierza Dolnego i słynnej kazimierskiej polsko-żydowskiej kolonii artystycznej. Tematykę europejskich kolonii artystycznych prezentujemy tego roku na przykładzie najsłynniejszej chyba kolonii artystycznej w Niemczech, w Worpswede. Zapraszamy na spotkanie z gośćmi z Niemiec w sobotę festiwalową (20.08.).

Każdego roku organizatorzy przywołują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W piątek, 19 sierpnia wyruszymy w podróż śladami Łemków, tradycji i kultury łemkowskiej, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy Polski. Zapowiada się wiele atrakcji! W programie cykl wydarzeń poświęconych problematyce dziedzictwa kulturowego Łemków w Polsce. Na finał dnia łemkowskiego koncert chóru polifonicznego WIDYMO w Teatrze na Klepisku w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym. Koncert pieśni łemkowskich w wykonaniu Widymo to wyraźny akcent wielokulturowy na finał dnia łemkowskiego: znak bogatego i niełatwego wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Muzyczny finał Pardes Festival to tego roku koncert rewelacyjnego zespołu Bester Quartet. 20 sierpnia, sobota, godzina 21.00 na Zamku w Kazimierzu!

 

| bilet 20 zł | sprzedaż:  kasa zamku (10:00-17:30)  i Centrum Informacji Turystycznej (9:00-17:00), ul. Rynek 15 | tel. 81 88 10 709 | czynne: poniedziałek - niedziela |

 

21 sierpnia 2016, w niedzielę, organizatorzy - wspólnie z Muzeum Wsi Lubelskiej – proponują wycieczkę do podlubelskiego skansenu. W programie zwiedzanie odtworzonego miasteczka, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów kultury materialnej społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie i udział w dożynkach dworskich.

 

Zachęcamy do odwiedzenia festiwalowego facebooka: https://www.facebook.com/PardesFestival

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem