Pokaz filmu dokumentalnego: „Cień na duszy (Une ombre dans les yeux)”

5 listopada 2015 r., godzina 18.

Wide willy marches

„Cień na duszy” to film dokumentalny opowiadający o światowej sławy scenografie filmowym, byłym więźniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Willym Holtcie. Mimo traumatycznych doświadczeń wojennych, Holt pragnął założyć rodzinę i próbować żyć normalnie, dlatego o tym, co przeżył w obozie milczał przez 50 lat. W 1995 roku Willy Holt postanowił jednak przekazać swoje bolesne wspomnienia, opowiedzieć o deportacji do Auschwitz, kiedy omyłkowo wzięto go za francuskiego Żyda. Dokument konfrontuje wypowiedzi Holta i jego córki, a także studentów szkoły filmowej oraz współtowarzyszy nieszczęścia m.in.: Jorge‘a Sempruna, Romana Polańskiego. Widz obserwuje, jak Willy Holt stara się nadać znaczenie swemu przetrwaniu i uporać się z demonami przeszłości.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżysera filmu Rafaëla Lewandowskiego, który opowie także o kulisach realizacji tego niezwykle ciekawego dokumentu. 

„Cień na duszy”, pokazywany na całym świecie, jest laureatem również licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in zdobył pierwszą nagrodę w Kalame.

Cień na duszy (Une ombre dans les yeux)

Rok produkcji: 1999

Czas trwania filmu: 52 min.

Koproducja: Porte Rouge, Rougemarine, Images Plus.

Film współfinansowany przez La femis, SCAM, PROCIREP, SACEM i CNC.

Produkcja    Jean-Pierre Morillon

Link do strony z materiałami o filmie :

http://shadowedgaze.com


Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem