Zapraszamy na wystawę fotografii prof. Kleina

„Synagogi Europy Środkowo-Wschodniej 1782 – 1944”.

Wide 01 l9998196 acdsee 2013 jun 15 copy

„Synagogi Europy Środkowo-Wschodniej 1782 – 1944. Wystawa fotografii prof. Rudolfa Kleina".

Zapraszamy na wernisaż wystawy, realizowanej we współpracy z Ambasadą Węgier w Warszawie, który odbędzie się 13 października 2015 roku o godz. 18. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5.

Synagoga jest nie tylko miejscem modlitwy, stanowi także centrum umysłowego i społecznego życia gmin żydowskich, jego esencją, symbolem pojednania, woli życia. W budynku synagogi hierarchie wartości, tożsamości, marzenia ucieleśniają się w kamieniu, cegle, drewnie i metalu. Rosnąca asymilacja Żydów i ich uczestnictwo w przemianach społecznych w Europie Środkowo-Wschodniej głównie od połowy XIX wieku jest widoczna także w architekturze synagog. 

Wystawa jest podróżą w czasie i przestrzeni. Dobrze ukazuje jak zmienił się styl życia społeczności żydowskiej w tym wielonarodowościowym regionie, wzrósł jej udział w rozwoju społecznym, gospodarczym, kulturalnym i umysłowym. Właśnie dlatego, wstrząsnął nami wszystkimi fakt, iż ten proces jednak został zdławiony w tragedii holokaustu.

Na tablicach wystawy eksponującej synagogi Europy Środkowo-Wschodniej widać umieszczone obok siebie zniszczone lub leżące w ruinach imponujące pamiątki kwitnącej kiedyś kultury oraz odnowienie, podziwiane w swoim dawnym pięknie, funkcjonujące także dzisiaj kościoły, które przypominają nam o tym, że nasze straty są niewymierne. Posłannictwem Węgierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Wspólnot Żydowskich i całego społeczeństwa jest ochrona tego dziedzictwa i eksponowania jej przed społecznościami. Jednocześnie pragniemy przypomnieć wszystkim, że nasza odpowiedzialność w interesie uniknięcia nowej tragedii jest ogromna.

Peter Kirschner, prezes Węgierskiego Kulturalnego Stowarzyszenia Wspólnot Żydowskich – przedmowa z katalogu wystawy.

Wystawę można będzie zwiedzać w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego w dniach 14–28 października 2015 r.

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem