Etnografia i folklorystyka żydowska w Polsce do roku 1945

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na konferencję naukową”Etnografia i folklorystyka żydowska w Polsce do roku 1945”.

Wide regina lilientalowa fot muzetnogrkrakowwww2
Regina Lilientalowa  /  fot. Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie


Konferencja, której patronuje osoba wybitnej badaczki kultury jidysz Reginy Lilientalowej, odbędzie sie w terminie: 1–3 września 2015 r.

Językami obrad będą polski i angielski. 

Referaty i dyskusje będą tłumaczone symultanicznie.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 26 sierpnia na adres konferencja@ethnomuseum.pl 

lub telefonicznie 22-827 76 41 wew. 233, 231, 

z podaniem imienia i nazwiska oraz nazwy instytucji.

Program w  załączniku, mogą nastąpić jeszcze drobne zmiany.


Przed II wojną światową badania nad życiem i kulturą Żydów w Polsce i całej Europie środkowo-wschodniej prowadzili uczeni z różnych krajów i kręgów badawczych, m.in. Henryk Lew, Max Grünwald, Beniamin Wolf Segel, Regina Lilientalowa, Jehuda Lejb Cahan, Giza Frenkel, Noach Pryłucki, Alfred Landau, Max Weinreich, Saul Ginzburg i Peter Marek, Szmuel Lehman i Szlojme Bastomski. Publikowali w kilku językach, po niemiecku – na łamach czasopism „Am-Urquell”, „Globus” i „Mitteilungen zur Jüdichen Volkskunde”, po polsku – w „Izraelicie”, „Wiśle” i „Ludzie”, po rosyjsku – w „Voshode” i „Evrejskoj Starine” oraz w jidysz – w „Jidysze Filologie” i „Filologisze Szriftn”. Naszym zamiarem jest przywrócenie pamięci o dokonaniach badaczy wszystkich wspomnianych kręgów językowych i w efekcie – uzyskanie pełnego obrazu rozwoju etnografii żydowskiej w Polsce i szerzej – w Europie środkowo-wschodniej.

Powodem podjęcia tej tematyki przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie jest fakt, że to właśnie w murach tej instytucji na przełomie XIX i XX w. spotykała się grupa folklorystów publikujących w „Izraelicie” i „Wiśle”, której przewodził Henryk Lew. W zbiorach Muzeum ważne miejsce zajmował dział poświęcony kulturze żydowskiej. Kolekcję tę wzbogacali m.in. Henryk Lew, Regina Lilientalowa i Ignacy Bernstein. W czasie II wojny światowej zbiory Muzeum doszczętnie spłonęły.

Nawiązując do tego ważnego wątku swej historii, Państwowe Muzeum Etnograficzne dąży do odtworzenia kolekcji żydowskiej zarówno przez gromadzenie ocalałych w Polsce zabytków, jak i poprzez ich rekonstrukcję na podstawie zachowanej dokumentacji oraz wykonywanie replik wybranych artefaktów ze zbiorów innych muzeów.

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem