Kazik Symcha Ratajzer wobec pomnika Sprawiedliwych

Wide 1024px symcha ratajzer i agnieszka arnold 05
Kazik Symcha Rotem i Agnieszka Arnold  /  za http://pl.wikipedia.org/wiki/Symcha_Ratajzer-Rotem

Fundacja Pamięć i Przyszłość  cytuje za kolejnym listem "Kazika" Simhy Rotema  
z dnia 25 stycznia, potem 3 lutego 2015 roku, w którym Pan Rotem anuluje swój podpis pod "Listem otwartym" z 19.01.2015, podkreślając, że podtrzymuje swoje poparcie dla idei pomnika Ratującym - Ocaleni wyrażone już w czerwcu 2013r. 

(…)

„Jestem zmuszony zwrócić się do Pana z WYJAŚNIEM w kontekście sprawy pomnika Sprawiedliwym w niezmiernie bolesnych dla mnie okolicznościach, które czynią ze mnie człowieka, którego słowo niewiele znaczy.

W moim liście do Pana Prezydenta z czerwca 2013 roku, po 70-tej rocznicy Powstania
w Getcie, dziękowałem Panu za uroczysty charakter obchodów oraz uhonorowanie mojej osoby. W tym też liście zawarłem opinie dotyczące pomysłu zbudowania w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich pomnika Sprawiedliwym. Pragnę zacytować ten fragment:

„Podczas pobytu w Warszawie doszła mnie wiadomość o projekcie wystawienia pomnika Sprawiedliwym. Rozumiem, że zdania są podzielone co do lokalizacji tego pomnika. Wydaje mi się, że zbudowanie go w okolicy nowego muzeum, na Muranowie, gdzie splata się historia Polaków i Żydów, jest najbardziej logiczne.”

Moją opinię w tej kwestii nadal PODTRZYMUJĘ. Myśl powstania anonimowego symbolu najwyższego człowieczeństwa, który tak pięknie streszczają słowa „Ratującym-Ocaleni”, uważam za godną i słuszną. Od samego początku koncepcji Muzeum, realizowanej na terenie straszliwej tragedii kończącej historie Żydów Warszawy, przyświecała myśl, że będzie ono poświęcone pamięci ŻYCIA Żydów Polskich.

Ponieważ pomnik „Ratującym – Ocaleni” jest inicjatywą Dzieci Holocaustu, ostatniego już pokolenia tych, którzy przeżyli Shoah należy uszanować tę wolę postawienia symbolu ich OCALONEGO życia. Jak podkreślam ze wzruszeniem w moim przemówieniu z 19 kwietnia 2013 roku – ludzkie życie jest święte i stąd moje całkowite poparcie inicjatywy Dzieci Holokaustu. Zło i ludzkie okrucieństwo działo się i dzieje się, czego dowodzą codzienne wiadomości. Prawdziwe człowieczeństwo zdarza się niestety tak rzadko. Pozostawiajmy więc jego ślady dla przyszłych pokoleń. Pomnik „Ratującym – Ocaleni” może stanowić dopełnienie koncepcji Muzeum, dlatego też jego usytuowanie w pobliżu uważam za najbardziej logiczne. Z tym zastrzeżeniem, że pomnik nie powinien w żaden sposób z pomnikiem Bohaterów Getta.  (…)

„Pozostało mi zatem oświadczyć raz jeszcze, Panie Prezydencie, że mojej opinii z czerwca 2013 roku w sprawie pomnika „Ratującym – Ocaleni” nie zmieniam i że popieram inicjatywę Dzieci Holocaustu. Tym samym mój podpis pod protestem ze stycznia 2015 roku ANULUJĘ. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, opinię swoją potwierdzę osobiście publicznie.”  (…)

W nadziei, że to ostatecznie pomoże rozwiązać sprawę,

Raz jeszcze z wyrazami najwyższego szacunku,

„Kazik” Simha Rotem

Jerozolima, 3.02.2015r.

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem