Rewitalizacja miasta z elementami kulturowymi na przykładzie miasta stołecznego Warszawy

9 X 2014, godz. 18:00 Jednym z gości będzie pan Guy Shachar z Izraelskiego Instytutu Technicznego „Technion”, autor studyjnego projektu rewitalizacji osiedla Muranów.

Wide foto kosciol

W ramach cyklicznych spotkań „Czwartki na Tłomackiem” dnia 9 października br. o godzinie 18.00 odbędzie się seminarium na temat „Rewitalizacja miasta z elementami kulturowymi na przykładzie miasta stołecznego Warszawy” organizowane przy współpracy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Izraelskiego Instytutu Technologicznego „Technion”.

Przedmiotem dyskusji będzie rola dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji na przykładzie miasta stołecznego Warszawy. Wśród zaproszonych prelegentów są między innymi: Pan Tomasz Lec, Pani  inż. arch. Iza Małachowska-Coqui oraz Pan Guy Shachar, a także Jan Zdzisław Brudnicki.

W pierwszej części seminarium zaprezentowane zostaną przykłady projektów zrealizowanych. W drugiej części seminarium skupimy się na projekcie studyjnym  Guy’a Shachara. W swoim projekcie Guy Shachar skoncentrował się na rozpoznaniu przemian dzielnicy Muranów związanych z odbudową Warszawy po zniszczeniach wojennych, wprowadzeniem architektury modernistycznej i socrealistycznej oraz zmianami współczesnymi. Pan Shachar stawia tezę, że upamiętnienie powinno dotyczyć nie tylko miejsc i wydarzeń związanych z Zagładą, ale koncentrować się na częściowym odtworzeniu przestrzeni dzielnicy jako wyrazu pamięci o dziedzictwie przeszłości. Wizja autora ma na celu ożywienie historycznego zbiegu  ulic Nalewki-Gęsiej i Franciszkańskiej, z częściowym odtworzeniem dawnego układu urbanistycznego, poprzez propozycje uzupełniania istniejącej zabudowy oraz nowoczesną, a jednocześnie nawiązującą do przedwojennej tradycji i symboliki, interpretację architektury (cechy elewacji, detale architektoniczne). Uwzględniono m.in. lokalizację dotychczas nie wybudowanej stacji metra Muranów, rozplanowanie linii tramwajowych i autobusowych, zmiany ruchu drogowego, nowe przestrzenie publiczne, dodatkowe przestrzenie handlowe, kawiarnie i sklepy, kształtowanie zieleni i innych elementów. Pan Tomasz Lec omówi rewitalizację ulicy Chłodnej w Warszawie. Skupi się na aspekcie wartości kulturowych wynikłych zarówno z historii tego miejsca, jak i jego współczesności.  Tematykę rewitalizacji Woli podejmuje książka niedawno wydana w Nowym Yorku pt.  "Public Space and the Challenges of Urban Transformation in Europe”.

 

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem