Zaproszenie na Marsz Pamięci 22 lipca 2014!

22 lipca 1942 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii mieszkańców stolicy. Tego dnia zaczęły się masowe wywózki do Treblinki.

Wide hqdefault
Kadr z filmu-zaproszenia

22 lipca 1942 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii mieszkańców stolicy. Tego dnia zaczęły się masowe wywózki do Treblinki.

W ciągu trzech miesięcy zostało wywiezionych i zamordowanych około czterysta tysięcy bezbronnych osób. Dzielnica żydowska została zredukowana do czterdziestu tysięcy, którzy dotrwali do powstania w getcie.

Chcemy, aby pamięć o deportacji bezbronnych mieszkańców getta warszawskiego była stale obecna i dlatego organizujemy Marsz Pamięci w rocznicę tego zdarzenia. 

Pierwszy z nich zadedykowany był Januszowi Korczakowi i innym wychowawcom domów dziecka, jak i dzieciom, którzy zostali zamordowani w Treblince. Motywem przewodnim ubiegłorocznego Marszu była historia Marysi Ajzensztadt, wybitnie uzdolnionej śpiewaczki, która dobrowolnie przyłączyła się do prowadzonego na Umschlagplatz ojca.

W tym roku Marsz dedykujemy Emanuelowi Ringelblumowi, jego żonie Judycie i synowi Urielowi w 70. rocznicę ich śmierci. Ukryci w bunkrze na Grójeckiej zostali zadenuncjowani i kilka dni później w marcu 1944 roku rozstrzelani w ruinach getta. 

Emanuel Ringelblum stworzył niezwykły zespół studyjny zwany Oneg Szabat (Radość soboty) przez ponad dwa lata gromadzący informacje o Żydach Warszawy, jak i całej okupowanej Polski. Archiwum to przetrwało w znacznej części i znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym. 

Emanuel Ringelblum zostawił po sobie również kilka wielkich dzieł: „Kronikę getta warszawskiego” oraz książkę poświęconą stosunkom żydowsko-polskim. On stworzył pamięć Żydów całego świata. Zbiór dokumentów miał pokazać nie tylko los Żydów, ale również, co podkreślał, ich honor i siłę w cierpieniach.

Jemu dedykujemy ten Marsz Pamięci, przypominając zarazem imiona wszystkich tych, często anonimowych ofiar niemieckiego ludobójstwa. 

Marsz Pamięci 2014 ruszy 22 lipca 2014 r. o godzinie 18:00 spod Pomnika Umschlagplatz.

Trasa Marszu: Stawki, Karmelicka, Dzielna, Jana Pawła II, Nowolipki.

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem