Dziennik Abrahama Lewina

W tymże budynku sądowym [przy ul. Leszno] odbywają się spotkania chrześcijańskich mężów z ich żydowskimi żonami, przebywającymi w getcie oraz vice-versa.

Wide 3 06

W tymże budynku sądowym [przy ul. Leszno] odbywają się spotkania chrześcijańskich mężów z ich żydowskimi żonami, przebywającymi w getcie oraz vice-versa: żon chrześcijanek z ich mężami-Żydami, którzy pozostali w getcie. Pewien pan, który był świadkiem takich spotkań, opowiedział mi o nich. Jest w tym wiele ludzkiego tragizmu i bólu. Przychodzi kobieta-chrześcijanka i gorąco całuje się ze swoim mężem-Żydem, przynosi mu paczkę z prowiantem. Rozmawiają przez kilka minut, odchodzą w bok, znów się całują i rozchodzą się; on idzie do getta, a ona do „aryjskiej” części Warszawy.

Czy następne pokolenia uwierzą, że tak się przedstawiała codzienna rzeczywistość w roku 1942?

Abraham Lewin, 3 czerwca 1942, Warszawa.


A. Lewin, „Dziennik z getta warszawskiego”, Biuletyn ŻIH nr 19 – 20 1956; dziennik ze zbiorów ŻIH; Przełożył z jidysz A. Rutkowski.

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem