Rabi, rabin, rebe. Rabini w Polsce

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 10 grudnia o godzinie 18.00 w holu Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Wide  78b9442

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę Rabi, rabin, rebe. Rabini w Polsce. Uroczyste otwarcie odbędzie się 10 grudnia o godzinie 18.00 w holu Żydowskiego Instytutu Historycznego. Jest to kolejny projekt prezentujący nasze bogate zbiory. Na ekspozycji zaprezentujemy obrazy, starodruki i fotografie przedstawiające sylwetki rabinów działających w Polsce, które to pozwalają dokładnie przyjrzeć się ikonografii rabinów, zaobserwować zmiany, które w niej zachodziły oraz to, co pozostało niezmienne.

Przez wiele wieków Polska była domem największej społeczności żydowskiej w diasporze a najważniejszym ośrodkiem jej życia duchowego i społecznego była synagoga, na której czele stał rabin. Opiekował się on chederem i jesziwą, był doradcą i interpretatorem prawa religijnego oraz administratorem gminy żydowskiej. Rabini zaistnieli w historii i kulturze polskiej jako jej komentatorzy i aktywni uczetnicy. Wystawa zaprezentuje nie tylko religijne, ale i społeczne, ekonomiczne, charytatywne oraz polityczne zaangażowanie rabinów w aktualne wydarzenia.

Otwarcie wystawy poprzedzi zapalenie świec chanukowych o godzinie 17.30.

Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej. Rozumiem